750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
3 Ürün

Sigara Bırakmaya Yardımcı Ürünler
 

Sigara, kıyılmış tütünün kağıda sarılmasıyla üretilen ve dumanı çekilerek tüketilen nesne olarak tanımlanmaktadır ve sağlığa bilinen pek çok etkisi bulunmaktadır. Her yıl pek çok kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle sigara kullanımının önce azaltılması sonra da tamamen bırakılması oldukça önemlidir. Sigarayı bırakmak için ise ilk etapta sigara bırakma ürünleri denenebilir. Ancak bu ürünler işe yaramıyor ve psikolojik olarak irade kontrolü sağlanamıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

 

Sigaranın Zararları Nelerdir?

 

Sigaranın zararları sayılamayacak kadar çoktur. Sigara dumanı pek çok kanserojen madde ve toksik içermektedir. Tütün kullanımı sadece solunum sistemi hastalıklarını ve kanser riskini arttırmaz aynı zamanda damar yapısını bozarak vücuttaki bütün doku ve organlara zarar verir.

 

Sigara dumanındaki maddeler solunum yolu iltihabına neden olur, bronşları tahriş eder ve enfeksiyon eğilimini arttırır. Solunum yollarının kendi kendini temizleme mekanizmasına zarar verir. Düzenli sigara içen bireylerde solunum güçlüğü, kronik öksürük ve balgam şikayetlerine sıkça rastlanır.

 

Kalp damar rahatsızlıklarının oluşmasındaki en önemli neden sigara içmek olarak tespit edilmiştir. Sigara kan akışını engelleyerek damar tıkanıklığına zemin hazırlar. Kalp krizi, felç ve periferik arter hastalığına yakalanma riski önemli ölçüde artar.

 

Sigara içmek cilt sorunlarını da beraberinde getirir. Sigara içenlerin cildi daha soluk, gri ve sağlıksız bir görünüme sahiptir. Sigara dumanı cilt hücrelerine zarar veren maddeler içerir. Bunun sonucunda cilt incelir, elastiğini kaybeder, erkenden kırışır ve yaşlanır.

 

Ağız ve diş sağlığının olumsuz yönde etkilenmesinin başında da sigara içmek gelmektedir. Tütün dumanında bulunan katran dişlerde sararmaya ve hoş olmayan kahverengi ve sarı lekelere neden olur. Sigaradan dolayı ağız boşluğunda bakteriler birikir ve bu bakteriler diş kaybına bile sebep olabilir.

 

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

 

Sigarayı bırakmak için ilk olarak bir bırakma planı yapılmalıdır. Sigara içilmeyen zamanlarda hobiler edinilmeli ya da başka aktivitelerle meşgul olunmalıdır. Örneğin; egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak, sakız çiğnemek, elde bir kalem çevirmek ya da tespih çekmek, bol su içmek, sinemaya gitmek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak gibi durumlar sigara bırakma konusunda yardımcı olan unsurlardır.

 

Sigarayı bırakmak için psikolojik açıdan da hazır olunmalıdır. Sigaranın neden bırakıldığı bilinmeli ve irade konusunda olumlu olmak gerekmektedir. Aile ya da arkadaş gibi çevredeki insanlara sigarayı bırakmak istenildiği söylenmelidir. Onlardan destek alınmalı ve yeri geldiğinde kontrolü sağlamak için yardım istenmelidir.

 

Sigara Bırakma Ürün Önerileri

 

Sigara bırakma konusunda pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Friend Holder, Nicorette, Nicotinell ve Süzen gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.