750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
557 Ürün

Multivitamin Nedir? Multivitamin Ne İşe Yarar?

 

Multivitaminler vücudun beslenmesini sağlamak için alınan yardımcı takviyelerdir. Özellikle vitamin eksiği olan kişilere ekstra vitamin sağlamaktadır ve diğer takviye edici gıdalar gibi kişisel ihtiyaçlara göre tercih edilmektedir. Multivitamin kullanırken sağlıklı beslenmek de çok önemlidir çünkü bu takviyelerin yanında çok yağlı veya yüksek karbonhidratlı gıdalar tüketmek oldukça zararlıdır. Multivitaminler besin düzeylerini yüksek tutmaya yardımcı olmaktadır.

 

Multivitaminler Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Olası negatif ilaç etkileşimleri ile karşılaşmamak adına multivitamin kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her besin takviyesi gibi multivitaminlerin de tok karnına alınması daha sağlıklıdır ve günde 5 taneden fazla besin takviyesi alınmaması oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafından uyarılan bir diğer konu ise besin takviyelerinin kullanımlarına ara vermektir. Bir süre kullanılan multivitamine sürekli devam etmek doğru değildir. En az 1 ya da 2 ay ara verilip eğer vücut yeni bir takviyeye ihtiyaç duyarsa tekrar başlanması daha doğru bir kullanım olacaktır.

 

Bazı kronik rahatsızlığı olan hastaların besin takviyesi ya da multivitamin kullanımına ayrıca dikkat etmeleri gerekmektedir. Bazı takviyeler tansiyonu düşürme etkisine sahip olabilmektedir ve bu etkilerden kurtulmak için tansiyon hastalarının multivitamin kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması gerekmektedir. Ayrıca multivitaminler bilinenin aksine kilo aldırmamakta sadece metabolik süreçlerin daha iyi çalışmasına katkıda bulunmaktadır.

 

Multivitaminlerin Faydaları Nelerdir?

 

Multivitaminler vücutta eksik olan ve ihtiyaç duyulan tüm vitaminleri sağlamakta ve besin değerlerini yükseltmektedir. Kilo vermeye yardımcı olmakta ve açlık hissini bastırmaktadır fakat kilo vermek için multivitamin dozu arttırılmamalıdır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hafızaya olumlu etki eder. Kanser riskini azaltmakla birlikte kalp hastalığına bağlı ölüm oranlarının da azalmasına katkı sağlamaktadır. Doğru multivitamin kullanımının bebeklerin daha sağlıklı olmasına etki ettiği de bilinen bir gerçektir.

 

Multivitamin Önerileri

 

En sık kullanılan multivitamin markaları arasında Abdiibrahim, AHCC, Alchemlife, Allergo, Bayer, Beeo, Centrum, Dynavit, Easyvit, Exeltis, Herbaland,  İmuneks, Lipozone, Nbt Life, Natures Bounty, Pharmaton,  Phyto, Sambucol, Solgar, Sunlife, Supradyn, Youplus gibi markalar yer almaktadır.