750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
37 Ürün

Arayüz Fırçaları Nedir?

 

Arayüz fırçaları, diş fırçalarının ulaşamadığı noktalara ulaşmak ve o bölgeleri temizlemek için kullanılan bir ağız bakım aparatıdır ve farklı boyutlarda satılmaktadır. Bunun nedeni ise ağız ve diş yapısının kişiden kişiye farklılık göstermesi ve diş aralıklarının farklı boyutlarda olmasıdır. Arayüz fırçası alırken hem iki diş yüzeyine de temas etmesi hem de iki diş arasına sıkışmamasına dikkat edilmelidir. Gereğinden daha geniş bir arayüz fırçası kullanılması da önerilmemektedir.

 

Arayüz Fırçası Hangi Amaçla Kullanılır?

 

Arayüz fırçaları, diş fırçalarının ve diş ipinin yeterli olmadığı durumlarda diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesi için kullanılır. Özellikle diş eti çekilmesi yaşayan kişilerde bu aralarda daha büyük boşluklar oluşabilir. Bu nedenle bu boşlukların temizlenmesi önem teşkil etmektedir. Eğer dişte implant varsa bu implantların diş etiyle birleştiği noktaların temizlenmesinde de arayüz fırçaları kullanılmaktadır. Diş teli tedavisi gören hastaların diş tellerinin arka bölgelerinde kalan artıkların temizlenmesinde de en etkili temizlik arayüz fırçalarının kullanılması olacaktır.

 

Arayüz Fırçası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 

Arayüz fırçaları kullanılırken diş macunu kullanılmasına gerek yoktur ve sadece su kullanımı yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken bir püf nokta fırçanın yere paralel olmasıdır. Fırça dişin içine doğru uygulanmaya çalışılırsa diş etine zarar verebilir. Bu uygulama arayüzdeki bütün artıkları temizlemek için yeterli olacaktır. Arayüz fırçası kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bu işleme en son başvurulmasıdır. Dişler fırçalanıp diş ipi kullanıldıktan sonra en son işlem olarak arayüz fırçası kullanılmalıdır. Arayüz fırçasıyla temizleme işlemi günde bir kez uygulanmalıdır.

 

Boyutlarına Göre Arayüz Fırçaları

 

Arayüz fırçalarının boyutları renk kodlarına göre belirlenmiştir. İnceden kalına doğru pembe, turuncu, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve gri olarak sınıflandırılmaktadır. Hangi fırçanın daha uygun olduğunu öğrenmek için diş hekimine danışılmalıdır. Bu fırçalar bazen tek parça bazen de çift parça halinde satılmaktadır.

 

Arayüz Fırçası Önerileri

 

Arayüz fırçalarında pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Curaprox, Elgydium, Oral-B ve Tepe gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.