750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
477 Ürün

Ağız Bakımı Ürünleri

Ağız bakımı, diş ve diş eti sağlığı için özen gösterilmesi gereken önemli bir konudur. Ağız bakımı doğru ve düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde ağız içinde bulunan sorunlar normal fonksiyonlarını yerine getiremediği gibi konuşma bozukluklarına da neden olabilmektedir. Peki ağız bakımını nasıl yapmak gerekir? Ağız bakımında hangi ürünler tercih edilmelidir? Hangi markalar ağız sağlığı konusunda destek sağlayabilir?

Ağız Bakımı Nasıl Yapılır? Ağız Bakım Ürünleri

Sağlıklı bir ağız ve sağlıklı dişler için doğru bir ağız bakımı şart. Ağız sağlığı için ihtiyaç duyulan en önemli ürünler; diş fırçaları, diş macunları, diş ipleri ve arayüz fırçalarıdır. Ağız bakım ürünleri kategorisi içerisindeki bu araç gereçlerin de doğru bir sırayla kullanılması gerekmektedir.

Diş fırçaları

Ağız sağlığı için yapılması gereken ilk şey diş yapısına uygun bir diş fırçası bulmak ve dişleri günde 3 kez düzenli olarak doğru hareketlerle fırçalamaktır. Hassas diş yapısına sahip kişiler orta yumuşaklıktaki diş fırçalarını tercih etmelidir. Colgate, Curaprox, Dentaid, Oral-B, Paradontax, Sensodyne, Splat gibi markalar arasından diş yapısına en uygun diş fırçası bulunabilir. Dileyenler dişlerini daha derinlemesine temizlemek için şarj edilebilir diş fırçaları da tercih edebilir. Bu kategoride en çok tercih edilen ve sagliksepeti.com üzerinden de erişilebilen Oral-B markalı diş fırçalarıdır.

Diş macunları

Diş fırçalarken hem dişlerin temizliğini yapabilecek hem de ağızdaki kötü kokuları giderebilecek bir diş macunu tercih edilmelidir. Tercih edilen diş macunu markasının kaliteli bir marka olmasına özen gösterilmelidir. Colgate, Curaprox, Meridol, Oral-B, Paradontax, Signal, Sensodyne en çok tercih edilen markalardandır.

Diş ipleri

Diş fırçaları ve diş macunları ile ağız temizliğinin büyük bir bölümü sağlanmaktadır ancak sadece diş fırçası ve diş macunu kullanarak dişlerin bütün yüzeylerine ulaşılamamaktadır. Özellikle dişlerin birbirine temas ettiği bölgelerde diş fırçası ve diş macunu ile yapılan temizlik yetersiz kalacaktır. Bu bölgeler için kullanılması gereken ağız bakım ürünü diş ipleridir. Diş ipini 15-20 cm keserek işaret ve baş parmağınızdan yardım alarak tüm dişlerin arasına yerleştirip önce bir dişe daha sonra da diğer dişe yapıştırarak nazik hareketlerle diş temizliği yapılmalıdır. Diş ipi kullanımı, diş fırçalamak gibi günde 3 kez değil, günde 1 kez uygulanmalıdır. Colgate, Curaprox, Dentaid, Listerine, Sensodyne, Oral-B, Meridol gibi markaların diş ipleri, çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Arayüz fırçaları

Arayüz fırçaları, özel açılandırılmış fırça sapı ve değiştirilebilir fırça başlıkları sayesinde diş aralarındaki genel boşlukları, eğer varsa diş tellerini temizleyen özel yapıdaki ağız bakımı fırçalarıdır. Colgate, Curaprox, Dentaid, Oral-B arayüz fırçaları için en çok tercih edilen markalardandır ve sagliksepeti.com‘da kolaylıkla bulunabilmektedir.

Diş beyazlatma ürünleri, Ağız temizleme & gargara, Protez diş temizleyiciler ve yapıştırıcılar

Zaman zaman tüketilen yiyecek ve içecekler, sigara ve tütün kullanımı dişlerde sararmalara neden olur. Bu sararmalar için özel olarak diş beyazlatma ürünleri kullanılması tavsiye edilmektedir. Capitano, Moos, Plus White, Signal markalı diş beyazlatma ürünleri en çok tercih edilen ürünler arasındadır.

Bakteri oluşumunu engelleyen ve ağız sağlığını uzun süre koruma altına alan en etkili ürün ise ağız temizleme suyu ve gargaralardır. Ağız bakım suları ve gargaraların temel amacı nefesi tazelemektir. Dişler fırçalandıktan ve diş ipi ile diş temizliği yapıldıktan sonra ağız bakım suları ile ağız bakımı sonlandırılabilir. Colgate, Freshies, Listerine, Meridol,Oxyfresh, Sensodyne markalı ağız temizleme suları ve gargaraları en çok tercih edilen ürünlerdendir. Dişleri protez olanların diş temizlikleri için ise diş temizleme tabletleri kullanılır. Protez kullananlar protezlerini, temizleme tabletinin eritildiği ılık suya koyup bekleterek temizleyebilirler. Ayrıca protez dişler, yemek yerken zorluk çıkartabilmektedir. Bu durum için de protez yapıştırıcı kullanılması tavsiye edilmektedir. Corega ve Protefix markalı protez diş temizleyici ve yapıştırıcılara internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bebek ve Çocuklar İçin Ağız Bakımı

Bebeklerin ilk dişi çıktığı andan itibaren, ağız ve diş bakımlarına özen gösterilmelidir. Ilık su ve parmak fırça yardımıyla bebeklerin diş temizliği yapılmalıdır. Çocuklarda 2 yaşından önce macun kullanılması önerilmediği için bu yaşa kadar sadece su yardımıyla ağız ve diş temizliklerinin yapılması gerekmektedir. 2 yaşından sonra ise çocuklara özel diş macunları ve fırçalar kullanılarak çocukların sağlıklı dişlere sahip olmasına katkıda bulunulmalıdır. Bebek ve çocukların ağız bakımı için önerilen markalar Colgate, Oral-B, Rocs, Sensodyne, Splat ve Weleda sagliksepeti.com üzerinden satın alınabilir.