750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
31 Ürün

Antioksidanlar Nelerdir? Antioksidanlar Ne İşe Yarar?

 

Antioksidanlar hücrelerdeki serbest radikal olarak adlandırılan hasar yapıcı molekülleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllerdir. Antioksidanlar vücutta üretilebildiği gibi gıdalardan da sağlanabilmektedir. Hücrelerin dış etkenlerden korunması ve sağlıklı yaşamaya devam edebilmeleri için antioksidanlar oldukça gereklidir. Vücuttaki doğru miktarda serbest radikal ve antioksidan dengesi bozulduğunda işler ters gitmeye başlayabilir. Bu nedenle antioksidan içerikli yiyecek ve içecekler tüketilmelidir ve doğru miktar besinlerden alınamadığında antioksidan takviyelerine başvurulmalıdır.

 

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

 

Antioksidanlar birçok besinde doğal olarak bulunmaktadır. Antioksidan içeren besinler A vitamini, C vitamini, E vitamini, beta-karoten, likopen, lutein ve selenyum olarak gruplanmaktadır. Bu grupların içeriğine bakıldığında A vitamini içeren besinler olarak süt ürünleri, C vitamini içeren besinler olarak meyve ve sebzeler, E vitamini içeren besinler olarak kuruyemiş, tohumlar, ayçiçeği ve diğer bitkisel yağlar ile yeşil yapraklı sebzeler bulunmaktadır. Havuç, bezelye, ıspanak ve mango gibi parlak renkli meyve ve sebzeler beta-karoten; domates, karpuz gibi kırmızı ve pembe renkli meyve ve sebzeler likopen; mısır, papaya ve turunçgiller lutein grubunun içindedir. Fındık ve baklagiller gibi besinler de selenyum grubunun içinde yer almaktadır.

 

Böğürtlen, bitter çikolata, çilek, nar ve nar suyu, ıspanak, yeşil çay, ceviz, yumurta, ananas, balık gibi gıdalarda bol miktarda antioksidan bulmak mümkündür.

 

Antioksidan Takviyeleri Nasıl Kullanılır?

 

Antioksidan takviyeleri vücut için gerekli takviyelerdir. Bu takviyeler gereklidir fakat doğru dozda kullanılmasına özen gösterilmelidir. En iyi antioksidanlar gıdalardan alınmaktadır. Vücuttaki antioksidan seviyesini dengede tutmak için antioksidan içeriği bol olan gıdalardan günlük alınması gereken miktarda alınacak şekilde bir sağlıklı beslenme programı oluşturmak önemlidir. Bu beslenme programının yanında küçük dozlarla besinlerin etkisini arttıracak şekilde antioksidan kullanılmasında bir sakınca yoktur hatta bu kullanım gereklidir. Dikkat edilmesi gereken nokta bir günde en fazla 5 antioksidan takviye içerikli ürün kullanılmasına özen gösterilmesi ve bu ürünlerin dozudur. Antioksidan kullanımına belirli zamanlarda bir süre ara vermekte fayda vardır.

 

Antioksidan Önerileri

 

En sık tercih edilen antioksidan markaları arasında Dens, EdisPharma, Getdirect, Gnc, Life Time, Nutraxin, Ocean, Solgar, Visufarma ve Wellcare gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu ürün ve markalar sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.