750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
38 Ürün

Cilt Bakım Yağları Nedir?

 

Cilt bakım yağları; cildin gençleşmesine, güzelleşmesine ve sağlıklı görünümünü sürdürmesine yardımcı olan ürünlerdir. Bakım yağlarının içeriğinde daha çok doğal ve bitkisel maddeler olduğu için son zamanlarda cilt bakım rutininde bakım yağlarının adı oldukça sık duyulmaktadır. Eski zamanlarda da kadınlar güzel görünmek için bitkilerden, çiçeklerden ve bu maddelerin içerisindeki esans, yağ ve özlerden faydalanırdı. Bitkilerin ve özlerin ciltteki gözle görülür etkisinden dolayı bu kozmetik ürünler geliştirilerek cilt bakım yağları şeklini almıştır.

 

 

Cilt Bakım Yağları Ne İşe Yarar?

 

Cilt bakım yağları, cildi besleme ve cilt bariyerini güçlendirme açısından diğer ürünlere göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Farklı ciltlere ve cilt sorunlarına uygun farklı içeriklerdeki bakım yağları mevcuttur. Örneğin; sivilce problemi olanlar için çay ağacı yağı önerilmektedir ya da cilt ten rengini eşitlemek için de bronzlaştırıcı etkili yağlardan yararlanılmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı cilt bakım yağlarının cilt bakım rutinine eklenmesi tavsiye edilmektedir.

 

Cilt Bakım Yağları Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Cilt bakım yağları uygulanmadan önce cildin bakım yağının uygulanması için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Cildin yüz yıkama ürünleri ile temizlenmesi, gerekiyorsa peeling yapılması ve tonik uygulanması aşamalarından sonra cilt bakım yağı kullanılması önerilmektedir. Cilt bakım yağları yoğunluklarına göre de farklılık gösterebilmektedir. Eğer ince yapılı bir bakım yağı tercih edilmişse bu yağ serumlarla birlikte bu aşamada cilde uygulanabilir fakat tercih edilen yağ yoğun yapılı bir yağ ise uygulanma sırası nemlendirici kremler sürüldükten sonra yani en son aşamada olmalıdır. Birkaç damla yağ cilde masaj yaparak tampon hareketlerle uygulanmalıdır.

 

Cilt bakım yağlarını kullanmaya başlamak için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Cilt bakım yağları hangi yaşta olunursa olunsun cildin isteklerine ve ihtiyacına bağlı olarak seçilmelidir. Akne ve sivilce, kuruluk sorunu, kırışıklık ya da sıkı olmayan cilt sorunu için farklı yapıda ve bitkisel içeriklere sahip yağlar bulunmaktadır.

 

Cilt bakım yağları için yağlı ciltler kullanmamalı gibi yanlış bir algı oluşmuştur fakat cilt bakım yağlarını yağlı ciltler de kullanabilir. Cildi yağlandırmayan susam yağı, kuşburnu çekirdeği yağı, aspir yağı ve çuha çiçeği yağı gibi yağlar içeren cilt bakım yağlarını yağlı bir cilde sahip olanlar da kullanabilmektedir.

 

Cilt Bakım Yağı Önerileri

 

Cilt bakım yağları farklı cilt sorunlarına yönelik olarak çeşitli içeriklerde üretilmektedir. Bu nedenle pek çok markanın cilt bakım yağı mevcuttur. En sık tercih edilen cilt bakım yağı markaları arasında Bio Oil, Darphin, Embryolisse, Florame, Incia, Nuxe, Talya ve Zade Vital markaları yer alır.