400 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
70 Ürün

Probiyotikler Nedir? Probiyotikler Ne İşe Yarar?

 

Probiyotikler sindirim sistemi ve genel sağlık üzerinde oldukça etkili olan canlı bakteri ve mayalardır. Probiyotikler insan sağlığına yararlı olan bakterilerdir. Probiyotikler, patojen ve zararlı bakterilerin sayılarını azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bağırsak duvarının fonksiyonlarını iyileştirmek gibi etkilere sahiptir. Anne sütü, lifli sebze ve meyvelerin birçoğunda probiyotik bulunmaktadır. Probiyotikler, doğal gıdaların birçoğunda bulunabildiği gibi dışarıdan takviye olarak da alınabilmektedir. Probiyotikler, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin dengesinin korunmasına yardımcı olurlar. Probiyotiklerin genel olarak bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

 

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

 

Sindirim sisteminin işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi bağırsaklardaki bakteri dengesi sayesinde mümkündür. Probiyotikler de bağırsaklardaki yararlı bakterilerin korunmasına yardımcı olarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Probiyotikler bağışıklık sisteminin dengelenmesine de katkıda bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini mikroorganizmalara karşı korur ve hastalıklarla savaşılması konusunda bağışıklık sistemine destek verir.

 

Bazı probiyotiklerin ruh durumunu iyileştirdiği de öne sürülmektedir. Mutluluk hormonu olan serotoninin %95’inin bağırsaklarda salgılandığı bilgisi ortaya atılmıştır. Bu nedenle probiyotiklerin insanları mutlu etme ve iyi hissettirme gibi etkileri de olduğu söylenmektedir.

 

Probiyotikler Nasıl Kullanılmalıdır?

 

En iyi probiyotikler toz ya da kapsül halinde çeşitli formlarda satılmaktadır. Alınması gereken miktar her probiyotiğe göre değişmektedir. Fakat genel olarak günde bir doz halinde alınması gerekmektedir. Tablet olanlar su ile birlikte alınırken toz halinde olan probiyotikler yemeklerin içine dökülerek tüketilmelidir.

 

Probiyotik Hangi Besinlerde Bulunur?

 

Probiyotikler doğal yiyeceklerde de bulunmaktadır. Yoğurt, kefir, lahana turşusu, salatalık turşusu, boza, tarhana ve peynir gibi gıdalarda bol miktarda probiyotik bulunmaktadır. Doğal gıda seçenekleri az olduğu için tüketiciler probiyotik takviyelerine başvurmaktadır.

 

Probiyotik Önerileri

 

En sık tercih edilen probiyotik markaları arasında Bactoblis, Bibac-D3, Biodesis, Dermoskin, Duobalance, Enterogermina, Erkim, iHealth, Kaleidon, NBL, New Life, Ntbiotic, Ocean, Orzax, Probien ve Sandoz gibi markalar yer almaktadır.