750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
61 Ürün

Anne Bakımı Neden Önemlidir?

 

Anne bakımı hem annenin kendisi için hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Anne bakımı hamilelik dönemi ve hamilelik sonrası dönem olarak ikiye ayrılmaktadır:

 

Hamilelik Dönemi

 

Bu dönemde hormonlardan dolayı annenin vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden bazıları; kilo alma, ciltte oluşan çizgiler ya da sarkmalar, saçlarda oluşan kırıklar ve göğüslerde ağrı gibi değişimlerdir. Hamilelik dönemindeki bu değişimlerin bir kısmı yapılan bakımlar ile engellenebilir. Ciltteki gözeneklerin açılması için hamilelik döneminde sık sık duş alınması önemlidir. Duş almak sadece gözenekler için değil, aynı zamanda vücudun rahatlaması için de etkili bir yöntemdir. Duştan sonra yapılacak olan cilt bakımı ise hem çatlakların oluşmasını engellemekte hem de el ve ayakların rahatlamasını sağlamaktadır. Bu noktada karın ve göğüs bölgesi için çatlak önleyici yağ ya da kremler; el ve ayaklar için ise nemlendirici ve ağrıyı azaltacak bitkisel ürünler tercih edilebilir. Saç bakımı da hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Saçlarda oluşan kırıkları ve koparak dökülmeleri engellemek için bitkisel içerikli şampuanlar kullanılmalı ve saçlara çok fazla işlem uygulanmamasına özen gösterilmelidir. Hamilelik döneminde saçları boyamak bebeğin sağlığına zarar vereceği için önerilmemektedir. Hamilelik sonrasında ise ilk 3 ay geçtikten sonra bitkisel içerikli boyalar kullanılabilir. Düzenli diş kontrolü de bu dönemde önemlidir çünkü hormonlar dişlerde çürümeye neden olmaktadır. Dişlerde oluşabilecek enfeksiyon bebeğin sağlığı için de zararlı olacaktır. Dişler fırçalandıktan sonra ağzın bir antiseptik ile çalkalanması dişlerde mikrop oluşmasını engellemektedir.

 

Hamilelik Sonrası

 

Bu dönemde anne hem kendi hem de bebeğinin sağlığına dikkat etmelidir. Annenin kendisi için yapacağı herhangi bir şey bebeğini de etkileyecektir. Emziren annelerde annenin tükettiği gıdalar bebeğe de besin oluşturur ve bazı besinler bebekte gaz problemlerine yol açar. Bunun giderilmesi için annenin rezene gibi gaz giderici doğal ürünler tüketmeleri önerilmektedir. Bu gibi ürünlerle hem anne hem de bebek rahatlayacaktır. Bebek annesini emerken oluşan sürtünmeden dolayı annenin göğüs ucunda yaralar oluşabilir. Göğüs ucunun nemlendirilmesi ve yaraların iyileşmesi için annenin krem kullanması gerekmektedir. Ancak kullanılacak olan kremi bebek de emeceği için bebek tarafından emilebilen kremler tercih edilmelidir. Giyilen iç çamaşırının kalan süt birikintilerinden ıslanmaması için ise göğüs pedleri kurtarıcı rol oynamaktadır.

 

Anne Bakım Ürünü Önerileri

 

Anne bakım ürünleri kategorisinde pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Avent , Babe, Earth Mama, Hipp, Humana, Hünnap, İncia, Lansinoh, Mustela, Noodle and Boo, The Organic Pharmacy, Vitabiotics, Weleda ve Zade Vital gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.