750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
254 Ürün

Çocuklar İçin Besin Takviyesi Gerekli midir?

 

Çocuk olarak adlandırılan yaş grubu gün içinde tükettiği besinler yoluyla ihtiyacı olan vitaminleri almaktadır. Çocuklardaki kas ve beyin gelişimini ilerletmek için vitamin ve mineral değeri yüksek olan besinler tüketilmesi gerektiği için çocukların yiyecek ayrımı yapmadan tüm sebze ve meyveleri yemeleri gerekmektedir. Ancak yemek konusunda ayrım yapan ve her besini tercih etmeyen çocukların gelişimleri açısından çocuklar için gıda takviyelerine başvurmak iyi olacaktır. Hayvansal gıda tüketmeyen çocukların daha çok kalsiyum, demir, çinko, B12 ve D vitamini takviyesi almaları sağlanmalıdır.

 

Kas ve beyin gelişiminin yanı sıra bu vitaminler çocukların bağışıklık sistemlerini de güçlendirerek hastalıklara karşı dirençli bir vücutlarının olmasına yardımcı olmaktadır. Çocukların bağışıklıkları yetişkinlere oranla daha hassas ve çabuk hasta olmaya açıktır. Bu nedenle çocukların bağışıklıklarını güçlendirmek için dengeli ve düzenli beslenmeleri ve her besini tüketmeleri gerekmektedir. İştahsızlığı olan ya da besin ayırt eden çocuklara ise gıda takviyeleri kullanılması önerilmektedir.

 

Çocuklar için kullanılacak gıda takviyelerinin doktor kontrolünde alınmasına özen gösterilmelidir. D vitamini, C vitamini ve çinko çocuklar için en zararsız ve kullanılması gereken faydalı takviyelerdir. Fakat bu takviyeler de çocukların yaşlarına uygun olarak doğru dozlarda verilmelidir.

 

Gıda Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

 

Gıda takviyeleri vücudun düzgün işlemesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsamaktadır. Gıda takviyeleri, düzenli beslenemeyen çocukların bağışıklığını güçlü tutar ve hastalıklara karşı bariyer görevi görür. Çocuklardaki beyin, kas ve kemik gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu faydaların görülebilmesi için doğru takviyelerin doğru dozda çocuklara verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir doz aşımında ya da yanlış bir besin takviyesinde faydadan çok zarar görülebilmesi mümkündür.

 

Çocuklar için Gıda Takviyeleri Önerileri

 

Piyasada çocuklar için üretilen yan etkileri azaltılmış pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en sık tercih edilen markalar Alchemlife, Argivit, Assos, Balparmak, Beeo, Centrum, Decottopia, Easyvit,  Eczacıbaşı, Farmavita, Herbeland, İmuneks, Maflor plus, Max Immun, Sambucol, Vitabiotics, Voonka ve Wellcare gibi markalardır.