750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
1682 Ürün

Vitamin Nedir?
 

Vitamin nedir? Neden vitamin kullanmalıyız? Vitamin sözcüğü ilk olarak ne zaman kullanıldı? Bu sorular günlük hayatta kafamızı çok kurcalamaktadır. Vitaminler, vücudumuz için mutlaka gerekli olan ve vücudumuzda katalizör görevi gören en basit organik maddelerdir. Vitamin sözcüğü ilk olarak Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından 1912’de kullanılmıştır. Vücudunuzda olması gerektiği kadar vitamin bulunmadığında, bu durum metabolizmalarda bozukluklara yol açabilir.


Vitaminler Neden Gereklidir?
 

Vitaminler, vücudun sağlıklı gelişimi, sindirim fonksiyonları ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanması açısından oldukça gereklidir. Vitamin türleri nelerdir? Herkes tarafından bilinen 13 vitamin vardır. Bu vitaminlerin çoğunu besinlerden alabiliyoruz fakat besinlerin yetersiz kaldığı durumlar da söz konusu olabilmektedir. Günlük hayat koşulları nedeniyle düzensiz beslenme yüzünden besinlerden almanız gereken vitaminleri alamayabilirsiniz. Eğer vitaminlerinizi düzgün alamazsanız vücudunuz çeşitli reaksiyonlar gösterebilir.


Vitamin Eksikliği Nedir? Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
 

Vücudunuzda vitamin eksikliği olduğu zamanlarda bazı belirtiler ortaya çıkar. Bunlardan bazıları; sürekli üşüme, yorgunluk hali, kilo verirken yavaş kilo verme veya verememe, sık sık beliren baş ağrısı ve denge kaybı gibi belirtilerdir. Bu belirtileri yaşadığınızda doktorunuza başvurarak tahlil yaptırmak sizin yararınıza olacaktır. Vitamin eksikliği durumunda ise gıda takviyelerine başvurmanız gerekebilir. Peki nedir bu gıda takviyeleri? Neden gıda takviyeleri almalısınız?

Gıda Takviyeleri Nedir? Neden Gıda Takviyesi Almalısınız?
 

Gıda takviyeleri sağlığınızı en iyi düzeye çıkarmak için gerekli vitamin, mineral ve diğer önemli besin öğelerini günlük önerilen düzeyde alabilmenizin etkili bir yoludur. Günümüzde gıda takviyeleri; vitamin, mineral, aminoasit, enzim, bitki tohumları ve diğer pek çok besin bileşenini bir arada içermektedir. Bu takviyeler, geleneksel tablet, kapsül, tozlar ve sıvı formlar olmak üzere çok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

En Çok Kullanılan Gıda Takviyeleri
 

En yaygın gıda takviyeleri D ve E vitaminleri; kalsiyum ve demir gibi mineraller, kolajenler, probiyotik ve balık yağları gibi özel ürünlerdir. D ve E vitaminlerini barındıran besinler çok az olduğundan dolayı, haliyle bu vitaminleri çok fazla depolayamamaktayız. Bu da D ve E vitaminleri eksikliğini çok sık duyduğumuz yaygın bir rahatsızlık haline getirmektedir. Besinlerden alamadığınız D ve E vitaminlerini gıda takviyeleri ve multivitaminler aracılığıyla alabilirsiniz. D ve E vitaminleri kategorisinde Solgar, Zade, Wellcare, Vitabiotics, Youplus en çok tercih edilen vitamin markalarındandır. Bu vitamin ve gıda takviyeleri yetişkinler ve çocuklar için olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çocuklar için gıda takviyeleri genellikle içilebilir ve çiğnenebilir formda olmaktadır. Easyvit , Wellcare, Solgar, Sunlife, Sandoz markalarının çocuklar için gıda takviyeleri anne ve babalar tarafından en çok tercih edilen markalardandır. Vitaminlerin yanı sıra kolajenler ve probiyotikler de son zamanlarda çok fazla tercih edilen bileşenlerdir. Kolajen, vücutta deri, kemik, tendon ve ligamentler başta olmak üzere pek çok organda bulunan yapısal bir proteindir. Kolajenin vücuda girebilmesi için ilik veya kemiğin kaynatılarak suyunun içilmesi en etkili yoldur. Çoğu insan bunu tercih etmediği için takviye olarak kolajen kullanır. Suda Collagen, Voonka, Day2Day, Dynavit, Collazen markaları sıvı kolajen üretiminde en sık tercih edilenler arasında yerini almaktadır. Probiyotikler ise insanlarda çeşitli organların mikrobiyotasını oluşturan bakterilerdir. Bağırsaklarınız herhangi bir dengesizlik yaşadığında bu probiyotiklerin kullanılması da son derece önemlidir. NBL, Wellcare, iHealth, Dermoskin bu alanda önemli markalardandır. Sağlık Sepeti’nde bulunan sporcu besinleri, antioksidanlar ve bitkisel ürünler kategorilerinde en çok tercih edilen markalar ise Solgar, Nutraxin, Wellcare markalarıdır. Bütün bu ürünlere sagliksepeti.com’da uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.


Gıda Takviyeleri Nasıl ve Ne Sıklıkla Kullanılmalı?
 

Gıda takviyelerinin de kendine göre bir kullanım şekli vardır. Açken alınması gerekenleri açken, tok karnına alınması gerekenleri de tokken kullanmaya dikkat etmekte fayda var. Yorgunluk giderici, balık yağı gibi yumuşak dolgulu takviyeleri ve uyku kaçırabilecek takviyeleri sabah aç karnına almak daha etkileyici olacaktır. Takviyeleri kullanmaya küçük dozlarla başlamak her zaman için daha iyidir. Gıda takviyesi kullanımında bir diğer püf nokta ise zaman zaman gıda takviyelerine ara vermektir. Sürekli kullanılması gereken gıda takviyelerine bile 15-20 gün ara vermek gerekmektedir. Daha sonra bu takviyeleri kullanmaya tekrar devam edebilirsiniz.