750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
186 Ürün

Diş macunu, içerisinde bol miktarda florür ve kalsiyum olan bir diş temizleme ürünüdür. Diş macunları farklı farklı sorunlara çözüm üretmek için farklı yapılarda üretilmektedir. Örneğin dişte lekelenme sorunu varsa beyazlatıcı etkili diş macunları ya da diş eti problemi varsa bu soruna iyi gelecek diş macunları kullanılmalıdır. Bu nedenle diş macunlarının içindeki maddeler kullanım amacına göre değişmektedir. Diş macunlarının ana maddesi florürdür ve bu madde diş minesini güçlendirme konusunda etkilidir. Florür dışında ise diş macunlarının içerisinde magnezyum karbonat, sudan arındırılmış silisyum, kalsiyum karbonat gibi nazik aşındırıcılar, deniz yosunu gibi yoğunlaştırıcılar ve diş çürümesini engellemek için kullanılan sakarin gibi maddeler yer almaktadır.

 

Diş Macunu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Diş macunu seçerken içinde florür olmasına dikkat edilmelidir. Florür içermeyen diş macunları kozmetik ürünler olduğundan satın alınırken daha çok dikkat edilmelidir. Eğer florür içermeyen bir diş macunu alınmışsa ekstra florür takviyesi önerilmektedir. Ancak küçük çocuklarda florür kullanımına dikkat edilmelidir. 3 yaşından öncesine kadar florürlü diş macunu önerilmemektedir. Diş macununun yutulması durumunda birtakım sıkıntılar meydana gelmektedir. Diş macunu seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ihtiyaçlar olmalıdır. Örneğin diş eti sorunları olan bir kişinin diş etine bakım yapacak bir diş macunu seçmesi gerekmektedir. Fakat böyle bir sorun yoksa ve sadece diş yüzeyindeki lekeler rahatsız ediciyse ve bembeyaz dişler hayal ediliyorsa bu soruna yönelik misvaklı ya da ekstra beyazlatıcı diş macunları tercih edilmelidir.

 

Diş Macunları Zararlı mıdır?

 

Diş macunlarında da bazı kimyasal maddeler bulunmaktadır, bu nedenle kullanımına dikkat edilmelidir. Fakat kullanımına dikkat edildiği takdirde diş macunu kullanılması zararlı değildir. Dişler fırçalanırken çok fazla diş macunu kullanmamaya özen göstermek ve diş macununu yutmamak önemlidir.

 

Diş Macunu Tüplerinin Altında Bulunan Renkler Ne Anlama Gelmektedir?

 

Diş macunu tüplerinin altında kare ve dikdörtgen şeklinde farklı renkler bulunmaktadır. Bu renkler farklı anlamlara gelmektedir. Diş macunu alırken bu renklerin anlamlarını bilerek diş macununu seçmek önemlidir.

Siyah Şerit: Diş macunu tüpünün altındaki siyah renkli şerit, ürünün tamamen kimyasal maddelerden oluştuğuna işaret etmektedir.

Kırmızı Şerit: Diş macunu tüpünün altındaki kırmızı renkli şerit, ürünün hem doğal hem de kimyasal maddelerden oluştuğuna işaret etmektedir.

Mavi Şerit: Diş macunu tüpünün altındaki mavi renkli şerit, ürünün ilaçlarla birleştirilmiş doğal maddelerden oluştuğuna işaret etmektedir.

Yeşil Şerit: Diş macunu tüpünün altındaki yeşil renkli şerit, ürünün tamamen doğal maddelerden oluştuğuna işaret etmektedir.

 

Diş Macunu Önerileri

 

Diş macunları arasında pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Aquafresh, Arm&Hammer, Buccotherm, Capitano, Colgate, Curaprox, İpana, Meridol, Oral-B, Parodontax, Sensodyne ve Splat gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.