400 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
40 Ürün

Sporcular Nasıl Beslenmelidir?

 

Sporcuların dengeli ve sağlıklı beslenmeleri şarttır. Bir sporcu ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenirse performansı da o kadar artar. Doğru beslenme, enerji dengesine katkıda bulunarak vücut ağırlığı yönetiminin ve vücudun fonksiyonlarının en uygun şekilde sürdürülmesini sağlar. Dengeli beslenme sağlandığında maçlardaki konsantrasyon artar, sakatlanmalar ve maç sonrası yorgunluk azalır. Sporcu beslenmesinde mutlaka olması gereken besinler; yumurta, kırmızı ve beyaz et, balık, süt ürünleri, yulaf, tam tahıllı makarna ya da ekmek, muz, ananas, yeşil yapraklı sebzeler ve işlenmemiş kuru yemişlerdir. Spor yaparken normalden daha fazla enerji harcandığı için sporcuların beslenmesinde sıvı tüketimi ve sporcu ürünleri de önemli yer tutmaktadır.

 

Sporcu Gıda Takviyeleri Ne İşe Yarar?

 

Harcanan enerjinin kas yapısına dönüşmesi için sporcuların çok sıkı bir beslenme programı uygulamaları gerekmektedir. Bu durumun mümkün olmadığı zamanlarda sporcular için beslenme yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle sporcular da gıda takviyelerine başvurabilmektedir. Ağır antrenman süreçlerinden ötürü açığa çıkan enerji sonucunda sporcular yorgun ve halsiz düşerler. Bunu engellemek için kandaki vitamin düzeylerinin tam olması gerekmektedir ve bu vitaminlerin bir kısmı da gıda takviyelerinden sağlanmaktadır. Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda kullanılan protein tozunun ve vitamin takviyelerinin kas koordinasyonunu daha çok ve daha hızlı bir şekilde arttırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca bu takviyeler sindirim sistemini de kontrol altına almaktadır. Takviyeler güzel bir diyet programı ile birlikte kullanıldığında ise yağ yakımı ve yakılan yağların kasa dönüşmesi işlemi gerçekleşir.

 

Sporcu Gıda Takviyeleri Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Sporcu gıda takviyeleri ile alakalı bir diğer konu ise nasıl kullanılmaları gerektiğidir. Son zamanlarda bu takviyeler çok revaçta olduğu için pek çok içeriğe sahip ürün mevcuttur. Bu nedenle ürünlerin içeriklerini dikkatlice inceleyerek seçmek önemlidir. Kullanılacak dozlar da çok etkili olduğu için eğer kişi bu konu hakkında bilgiye sahip değilse ya da spora yeni başlanmış ise bu ürünler bir uzmana danışılarak kullanılmalıdır.

 

Sporcu Gıda Takviyeleri Önerileri

 

Sporcu gıda takviyeleri için pek çok ürün ve marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Bigjoy, Gnc, Life Time, Nutraxin, Solgar, Wellcare ve Zero shot gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.