750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
16 Ürün

Protez Diş Nedir?

 

Protez diş; diş, diş eti ve çevre dokuların farklı nedenlerden dolayı hasar görmesi ya da kaybedilmesi durumunda uygulanır ve kişiye özel olarak hazırlanır. Bu işlem sonucunda kişi dişlere ve çiğneme fonksiyonlarına tekrar kavuşur. Protez dişler, konuşmanın düzelmesini ve kişinin tekrar estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ağız içine sabitlenen ya da takılıp çıkarılan türleri mevcuttur. Takılıp çıkarılan protez dişlerle yemek yemek ve bu dişleri temizlemek oldukça zordur. Sert yiyecekler yenilirken takma dişler yerinden oynayabilir. Bu nedenle protez diş temizleyiciler ve yapıştırıcılardan yararlanmakta fayda vardır.

 

Protez Diş Yapıştırıcısı

 

Protez diş yapıştırıcısı, protez diş ile diş eti çizgisi arasına yerleştirilen, toksik olmayan ve suda çözünür bir maddeden elde edilen macunumsu bir yapıştırıcıdır. Bu yapıştırıcılar daha rahat yemek yemeye, konuşabilmeye ve gülmeye yardımcı olmaktadır. Protez diş yapıştırıcısının amacı; protez dişin dokuya tam anlamıyla yapışmasıdır. Bu şekilde dokuya yapışan dişler sayesinde kişi daha sert olan gıdaları ısırarak yemekte zorluk yaşamayacaktır. Aynı zamanda dokuya tam anlamıyla yapışmış olan dişler estetik bir görünüm de sağlayacağı için kişiyi psikolojik olarak da daha özgüven sahibi yapacaktır.

 

Protez Diş Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Takma diş yapıştırıcıları yiyecek artıklarının boşluklara girmesini engeller ve protezleri sıkı bir şekilde tutarak rahat uyum sağlamaya yardımcı olur. Ancak etkili kullanımı için protez yapıştırıcının doğru uygulanması gerekmektedir. Krem bazlı takma diş yapıştırıcısı kullanılmadan önce takma dişler iyice temizlenmelidir. Daha sonra yapıştırıcı protez çevresine çok yakın olmayacak şekilde kısa şeritler halinde uygulanmalıdır. Takma dişler takılmadan önce ağız iyice çalkalanmalıdır. Takma dişler takıldıktan sonra ise dişler yardımıyla baskı uygulanmalı ve yapıştırıcının sabitlenmesi için birkaç saniye boyunca ısırılmalıdır. Takma diş yapıştırıcısı kullanılırken verilen talimatlara mutlaka uyulmalıdır. Önerilenden daha fazla doz kullanılmamalıdır. İlk etapta az dozlarla başlanıp daha sonra bu doz arttırılmalıdır.

 

Protez Diş Temizleyiciler

 

Protez diş temizleyiciler genellikle tablet formunda olmaktadır. Dişlerin derinlemesine temizliği ve ferah bir ağız bakımı için mutlaka kullanılması gereken ürünlerdir. Dişler her gün mutlaka bu temizleyiciler ile temizlenmelidir. Protez dişler üzerini kaplayacak kadar miktardaki ılık suya konulur ve içine bir adet protez diş temizleyici tablet atılır. 5 dakika kadar dişler bu solüsyonda bekletilir. Daha sonra bir diş fırçası yardımı ile dişler fırçalanır.

 

Protez Diş Temizleyici ve Yapıştırıcı Önerileri

 

Protez diş temizleyici ve yapıştırıcılar konusunda pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Corega, Fixodent ve Protefix gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.