750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
106 Ürün

Diş fırçası, dişleri temizlemek için kullanılan ve ortalama 40-50 adet kıl demetine sahip olan bir fırça türüdür. Dişlerin temizliği için oldukça önemli olan diş fırçaları hakkında bilinmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır.

 

Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?

 

Diş fırçası seçiminde fırça uç kısmının büyüklüğü oldukça önemlidir. Küçük başlı fırçalar daha kullanışlıdır ve arka taraflara doğru hareket edebilmektedir. Diş fırçasının büyüklüğü ve biçimi her dişe ulaşabilecek şekilde olmalıdır. Dişlerin ve diş etlerinin temizliği için en iyi diş fırçası yumuşak, ucu yuvarlatılmış ya da parlatılmış kılları olanlardır. Sıkı ya da sert diş fırçaları diş eti dokularını zedeleyebileceği için tercih edilmemelidir. Dil temizliğinin de dişler fırçalanırken yapılması isteniyorsa dil temizleyici özelliği olan fırçalar kullanılmalıdır. Böylece dildeki bakterilerin büyük çoğunluğu temizlenmiş olacaktır.

 

Çocuklar İçin Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?

 

Çocuklar için genelde eczanelerde satılan ve çocukların ağızlarına uyacak boyutta yumuşak kıllı diş fırçaları tercih edilmelidir. Çocuklara 2.5-3 yaşlarından itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. İlk başlarda diş fırçalama onlara oyun gibi gelecektir fakat zamanla diş fırçasını nasıl tutmaları gerektiğini ve doğru diş fırçalamayı öğreneceklerdir. Çocuklar için üretilen diş fırçalarının farklı özellikleri olduğu bilinmeli ve seçilen diş fırçalarının kıllarının sert olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Şarjlı Diş Fırçaları

 

Şarjlı diş fırçalarının etkisi normal diş fırçalarına göre daha fazladır. Şarjlı diş fırçaları hassas başlıklarıyla daha fazla plak ve bakteri temizlemektedir. Dişler sert fırçalandığında ise fırçalar durur ve kişiyi uyarır. Böylece diş ve diş eti sağlığı normal fırçalara göre daha etkili bir şekilde sağlanmış olur. Aynı zamanda şarjlı diş fırçalarındaki beyazlatma etkisi de daha fazladır.

 

Diş Fırçaları Ne Kadar Sıklıkla Değiştirilmelidir?

 

Diş ve diş eti sağlığının korunması için diş fırçalarının belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Diş fırçalarının kılları eğrilmiş ise daha fazla kullanılmamalı ve yeni bir diş fırçası satın alınmalıdır. Eğer fırçada herhangi bir sıkıntı görünmüyorsa bile 3-4 ayda bir diş fırçalarını değiştirmekte fayda vardır.

 

Diş Fırçaları Ürün Önerileri

 

Diş fırçaları arasında pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Capitano, Curaprox, Dentaid, Elgydium, Humble Brush, Oral-B, Sensodyne, Tepe ve Tung gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.