750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
306 Ürün

Şampuan Nedir? Şampuan Nasıl Seçilmelidir?

 

Şampuanlar, çoğunlukla kremsi ya da akışkan bir yapıya sahip olan ve yapılarında genellikle koku verici parfümler ya da bitkisel maddeler olan ürünlerdir. Saçları temizleme ve saçtaki yağlanmayı azaltıcı ve giderici özellikleri olan şampuanlar saç tipine uygun seçilmelidir. Saç tipine göre seçildiği takdirde içerisindeki PH düzenleyicileri sayesinde saçtaki kepek oluşumunu da azalttığı bilinmektedir. Şampuan seçimi yumuşak, parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için önemlidir. Saç tipi için doğru şampuan tercih edilmediği takdirde saçlar için zararlı olacaktır. Bu nedenle saç tipini bilmek ve ona göre şampuan seçmek gerekmektedir.

 

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

 

Bazı saç tipleri sebum adı verilen doğal yağdan fazla miktarda üretir. Bu da saçların normalden çabuk yağlanmasına sebep olur. Yağlı saç tipleri için şampuan seçilirken saçtaki sebum miktarını dengeleyici ve hacim verici şampuanlar tercih edilmelidir. Şampuanların krem içerikli olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Normal Saçlar İçin Şampuan Seçimi

 

Normal saç tipleri için saçın nem dengesini sağlayacak şampuanlar önerilmektedir. Kış aylarında nem içeriği fazla olan şampuanlar tercih edilebilir.

 

Zayıf, Yıpranmış ve Cansız Saçlar İçin Şampuan Seçimi

 

İnce telli, zayıf ve yıpranmış saçlara sahip insanlar kremli yapıda şampuanlar tercih etmelidir. Kremli yapı saçların daha kolay taranıp açılmasını sağlarken besleyici ve onarıcı özellikleri ile saçlara bakım yapar ve saçların hacim kazanmasına katkıda bulunur.

 

Kuru, Yıpranmış ve Boyalı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

 

Çok fazla ısıya ve boya gibi işlemlere maruz kalmış saçlar kolay yıpranır, kurur ve kırılır. Bu saçların yenilenmeye ve onarılmaya ihtiyaçları vardır. Yenileme ve bakım özelliği açısından geliştirilmiş şampuanlar kullanılarak kaybedilen nem dengesi geri kazandırılabilir.

 

Bitkisel İçerikli Şampuanlar

 

Bazı bitkilerin saçlara iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle bitkisel içerikli, paraben ve alkol içermeyen doğal şampuanlar kullanmak saçlara iyi gelmektedir. Kuru saçlar için argan ya da jojoba yağı içeren bitkisel şampuanlar tercih edilebilir. Dökülmelere karşı ise sarımsak ya da zencefil içerikli şampuanların iyi geldiği bilinmektedir. Hacim, yumuşaklık ve parlaklık isteyenler için zeytinyağı içerikli bitkisel şampuanlar mevcuttur.

 

Şampuan Önerileri

 

Şampuanlar arasında da pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Abba, Bella B, Bioderma, Bionike, Bioxcin, Caudalie, Ceradolin, Dermadolin, Dermalogica, Ducray, Eeose, La Roche Posay, Moos, Phyto, Sebamed, Sedolin ve The Organic Pharmacy gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.