750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
24 Ürün

Bebekler İçin Ağız Bakımı

 

Bebeklerin diş çıkarmaya başladıkları dönemler değişiklik gösterebilmektedir; fakat çoğunlukla ön dişler 6. aydan itibaren çıkmaya başlamaktadır. Bebekler için ağız bakımı bu aylardan itibaren başlamalıdır. 3-6 aylık bebeklerin dişleri henüz çıkmamıştır fakat ileride oluşacak çürükleri önlemek adına bebeklerin dişlerinin üstü ıslak bir tülbent yardımıyla her gün temizlenmelidir. Bebeklere ek gıda olarak hazır meyve suları verilmemelidir çünkü bu gıdaların içeriğindeki asitler bebeklerin dişlerini daha çabuk çürütebilmektedir. 6-12 aylık zaman diliminde ise bebeklerin ön dişleri artık yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bu dişler pek fazla değildir ancak bakımının yapılması son derece önemlidir. Bu dönemde parmak diş fırçası bebeklerin dişlerinin temizliği ve bakımı açısından önemlidir. Aynı zamanda bu dönemde bebeklerin dişleri çok fazla kaşınacağı için parmak diş fırçalar hem bebekleri rahatlatacak hem de gerekli bakımı yapacaktır. İlerleyen zamanlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için bebekler 1 yaşndan itibaren diş fırçaları ve diş hekimleri ile tanışmalıdır. Ancak bu yaştaki bebeklere sağlıkları açısından diş macunu kullanılması önerilmemektedir. Bu yaşta sadece alışkanlık kazandırmak açısından diş fırçası ve su kullanılmalıdır.

 

Çocuklar İçin Ağız Bakımı

 

Çocuklar için ağız ve diş bakımı ilk dişler çıkar çıkmaz uygulanmaya başlanmalıdır. Ancak 3 yaşından itibaren macun kullanılması ve bu kullanımın kontrollü bir şekilde yapılması önerilmektedir. Seçilen diş macunu ve diş fırçaları tamamen çocukların ağız yapılarına ve sağlıklarına uygun olmalıdır. Diş fırçası seçilirken yumuşak kıllı ve küçük başlıklı diş fırçaları tercih edilmelidir. Sert diş fırçaları çocukların ağızları için uygun değildir ve hassas dokuya zarar verebilir. Macun seçimi de diş fırçası seçimi kadar önemlidir. Çünkü bu yaştaki çocuklar diş fırçalamayı pek bilmedikleri için macunu yutmaktadırlar ve macunun içindeki florür çocukların sağlığı için pek iyi değildir. Bu nedenle ilk çocukluk zamanlarında florür miktarı az olan macunlar tercih edilmelidir. Çocuklara küçük yaşlarda doğru diş fırçalama tekniğinin nasıl olduğu da öğretilmelidir. Çocuk, diş fırçalama alışkanlığını kazanmaya doğru teknik ile başlarsa ileride yanlış fırçalama tekniğine bağlı olarak herhangi bir diş ya da ağız bakım sorunu yaşamaz. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması için ise en etkili yöntem günde en az 2 kez çocuklarla birlikte ona da öğreterek diş fırçalamaktır. Çocuk alışkanlık kazandıkça ve zamanla bu destek çekilebilir.

 

Bebek ve Çocuklar İçin Ağız Bakım Ürün Önerileri

 

Bebek ve çocuklar için ağız bakımında pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında ise Capitano, Rocs, Splat, T-Brush, Tepe ve Weleda gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.