750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
52 Ürün

Bebeklerde Beslenmenin Önemi

 

Bebeklerin tüm gelişim fonksiyonlarının yerinde olması ve yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için gereken temel koşul beslenmedir. Bebek beslenmesi dönemlere ayrılmaktadır.

 

0-6 Aylık Dönem

 

Bu dönemde eğer mümkünse bebek sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünün bebekteki olumlu etkileri kanıtlanmış bir gerçektir. Anne sütü verilemiyor ise yeni doğanlara özel anne sütüne çok yakın mamalarla beslenme sağlanmalıdır.

 

Anne Sütünün Yararları

 

Sütün içerisindeki besin öğesi bileşimi bebeğin gelişimine uygundur. Bebeği koruyucu etmenler içerir. Bebeğin sindirimine yardımcı olur. Hormonların düzgün çalışmasını ve büyümeyi destekler. Bazı kronik rahatsızlıkların önüne geçer. Anne sütü sadece bebeği değil, anneyi de ileride göğüs kanseri vb. hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

 

6-9 Aylık Dönem

 

Bu dönemde de bebek yine çoğunlukla anne sütü ile beslenmelidir. Fakat artık bu dönemde yavaş yavaş ek gıdaya geçilmelidir. Bunlar buharda pişmiş gıdalar olabilir. Bu ek gıdalar verilirken bir besinin tek başına üç gün boyunca verilmesine özen gösterilmelidir. Üç gün kuralı bebekteki olası alerjik durumları erken fark etmeye olanak sağlaması ve bebeğin verilen gıdaya alışması için önemlidir. Eğer üç günün sonunda bebekte gıdaya karşı alerjik bir durum oluşmuyorsa bu besinler dozu arttırılarak verilmeye devam edilmelidir. Bu dönemde bebeklere yumurta, meyve, buharda pişmiş sebze ya da karışık sebze çorbaları, yoğurt ve tuzsuz peynir verilebilir. Ancak bu yiyeceklerin doğal olmasına dikkat edilmelidir. Verilecek olan meyve suları evde sıkılmalı, hazır olan içeceklere başvurulmamalıdır.

 

9-12 Aylık Dönem

 

Bu dönemde ebeveynler artık normal beslenmeye geçebilirler. Anne sütü bu dönemde de gerektiği kadar devam etmelidir fakat artık bebek ana öğün ve ara öğün şeklinde beslenmeye de geçmelidir. Kahvaltıda yumurta, peynir, bebek bisküvisi ve pekmezden oluşan bir karışım hazırlanabilir. Ara öğün olarak yoğurt, meyve ya da taze sıkılmış meyve suları verilebilir. Karışık sebze çorbaları da bu dönemde bebek beslenmesinin kurtarıcı öğünü olarak yer almaktadır.

 

Bebek Beslenmesi için Ürün Önerileri

 

Bebek beslenmesinde pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Golden Goat, Hipp, Humana, Hünnap, Nurse Harvey’s, Nutricia, Similac, Sma, Theraline ve Vitasure gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.