750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
22 Ürün

Diş İpi Nedir?

 

Sadece diş fırçalamak dişlerin derinlemesine temizlenmesi için yeterli değildir ve bu nedenle diş ipi ağız bakımının olmazsa olmaz bir ürünüdür. Dişlerin aralarının detaylı bir şekilde temizlenmesi diş ipi kullanılarak yapılmalıdır. Diş ipleri, diş fırçalarının yetişemediği yerleri temizlemekle kalmaz aynı zamanda oluşabilecek çürükleri ve ağız kokusunu da önler.

 

Diş İpi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Diş ipleri; PTFE ve naylon diş ipleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. PTFE ipleri, sağlık açısından en çok tercih edilen ürünlerdir. Naylon diş ipleri ise aromalı olduğu ve kullanıcıya farklı kokular sunduğu için kullanılmaktadır. Ancak naylon iplerdeki sürtünme kat sayısı az olduğu için dişleri sıkı olan kişiler bu ipleri kullanmamalıdır; aksi takdirde ipte sık sık kopmalar meydana gelecektir. Diş ipleri tasarımlarına göre de rulo ve kürdanlı diş ipleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kürdanlı diş ipleri, rulo diş iplerine göre daha pratiktir. Ancak kürdan kısmı, diş eti hassasiyeti ve sağlığı için dikkatli kullanım gerektirmektedir.

 

Diş İpleri Nasıl Kullanılır?

 

Ağız yapısının büyüklüğüne ve şekline göre farklılık gösterse de yaklaşık 30-40 cm diş ipi koparılır. Diş ipi orta parmaklar arasında iki diş arasına yerleştirilerek aşağı yukarı ve içerden yukarı şekilde gezdirilmelidir. Diş etlerinin dip kısımlarına inmeye dikkat edilmelidir. Özellikle kürdanlı diş ipi kullanılarak diş etlerinin dip kısımları daha rahat temizlenebilir.

 

Diş İpi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

 

Diş ipi kullanımına çocukluktan itibaren başlanmalıdır. 6-7 yaşlarındaki çocuklar da dişlerinin bakımı için diş ipi kullanmalıdır. Diş ipinin günde bir kez kullanılması yeterli olacaktır ve bu işlem için belirli bir zaman dilimi yoktur ancak gece yatmadan önce kullanıldığı takdirde sabah uyanınca ağızda oluşan kötü koku önlenecektir. Diş ipi kullanımında bir diğer önemli nokta ise kullanımı dişleri fırçalamadan önce yapmaktır. Diş ipi ağızda kalan artıkların diş fırçası sayesinde atılımını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle dişleri fırçalamadan önce diş ipi kullanmak daha sağlıklıdır.

 

Diş ipi Yıkanmalı mıdır?

 

Diş ipleri tek kullanımlıktır. Bu nedenle diş ipini yıkayıp tekrar kullanmak doğru değildir. Aksine bu durum dişlere ve diş etlerine ciddi zararlar vermektedir.

 

Diş İpi Önerileri

 

Diş iplerinde pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Elgydium, Listerine, Nascita, Oral-B, Sensodyne, Tepe ve Tums Plus gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.