750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
272 Ürün

Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Bebek bakımı oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Bebekler, özellikle doğumdan sonraki ilk 3 ay çok hassastır. Büyüdükçe bu hassasiyetleri giderek azalmaktadır fakat bebeğin sağlıklı olması için bebek bakımında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır.

 

Oda Sıcaklığı

 

Soğuğa karşı çok hassas olan bebek cildi için oda sıcaklığının mükemmel seviyede olması gerekmektedir. Bebek özellikle kış aylarında doğmuşsa buna ekstra dikkat edilmelidir. Hava sıcak olsa bile bebekler ve yetişkinlerin hava durumuna karşı aynı hassasiyette olmadıkları unutulmamalıdır. Bebek için gerekli oda sıcaklığı sağlandığında dikkat edilecek diğer nokta ise giydirilen kıyafetler olmalıdır. Bebeklere giydirilen kıyafetlerin pamuklu olması gerekmektedir. Böylelikle giydirilen kıyafetler ve sağlanan oda sıcaklığı sayesinde bebeğin üşümesi engellenecektir.

 

Alt Değiştirme

 

Bebeklerin cildi çok hassastır ve bu nedenle gün içinde sık sık altlarının değişmesi gerekmektedir. Bebeklerin altı 2 saatten uzun süre ıslak ya da kirli bir şekilde kaldığı takdirde pişiğin önüne geçilemez. Oluşacak olan pişik için ise pişik giderici kremlerden faydalanmak mümkündür. Pişiği önlemek için ise bebeğin altı her temizlendikten sonra bir miktar pişik önleyici krem sürülebilir.

 

Bebek Banyosu

 

Gün aşırı banyo yaptırmak bebekleri rahatlatan bir uygulamadır. Sularının ılık olması, şampuan ya da losyonlarının parabensiz olmaları önemli şartlardır. Bebeklerin banyolarında kullanılacak olan lifin ise süngerimsi yapıda olması gerekmektedir. Bunun için doğal süngerlerden yapılan lifler tercih edilebilir.

 

Bebek Cilt Bakımı

 

Duş sonrası bebeklerin cildini yumuşatmak ya da masaj yaparak rahatlatmak için bebek yağları ya da bebek losyonlarından faydalanmak mümkündür. Bebeğin cildi kuru ise banyo suyuna bebek yağı damlatmak da etkili bir yöntemdir. Bebeklerin elini yüzünü silmek için ise ıslak mendillerden yararlanılabilir fakat bu ıslak mendillerin alkol ve paraben içermemesine dikkat edilmelidir.

 

Tırnak Bakımı

 

Bebeklerin tırnakları büyümeye bağlı olarak çabuk uzamaktadır. Uzayan tırnaklar ile yüzlerini çizip yara yapabilmektedirler. Bu nedenle bebeklere özel hazırlanan minik ve yumuşak tırnak makasları ile haftada bir kez tırnak kesme işlemi yapılmalıdır.

 

Bebek Bakımı İçin Öneriler

 

Bebek bakımı için pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Abdiibrahim, Babe, Badger, Bella B, Bepanthol, Bioderma, Burts Bees, Cotoneve, Daylong, Desitin, Huggies, Incia, Johnsons Baby, La Roche Posay, Mustela, Sebamed, Sudocrem, The Organic Pharmacy, Uni Baby, Vicks ve Weleda gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.