750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
15 Ürün

Haşere Nedir?

 

Haşere, Arapçadan Türkçeye geçen ve “böcek” anlamına gelen bir kelimedir. Haşereler, insanlık tarihinin başından beri insanlarla birlikte yaşayan küçük canlılardır. Bu canlılar rahatsız edici görünümleri ve zararlarından dolayı insanlarda korku ve tiksinti uyandırırlar. Bu nedenle evlerde haşere görülmesi istenen bir şey değildir. Günümüzde modern evlerde bile haşereler çıkabilmektedir. Haşerelerden kurtulmak için en etkili yöntem evin bir ilaç şirketi tarafından ilaçlanmasıdır. Evin tamamı ilaçlanmadan da haşerelerden kurtulmak için haşere kovucular kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında artan sıcak hava ve nemden dolayı her evde mutlaka bir haşere kovucu bulundurulması önerilmektedir.

 

Evlerde Neden Haşere Olur?

 

Haşereler evlerde oluşmazlar, genellikle dışarıdaki lağım kanallarında ve çöp tenekelerinde oluşurlar. Bunun nedeni bu alanların sıcak ve nemli olmasıdır. Haşerelerin modern evlere bile ulaşabilmesi lağım boruları ve giderler yoluyla olur. Lağımlarda üreyen haşereler borular yoluyla lavabo ya da tuvalet giderlerinden evlere girmektedir.

 

Evde Haşere Olmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Mutfak, banyo ve tuvalet gibi alanların temiz tutulması haşerelere yaşam alanı oluşturmamak adına önemlidir. Bu alanları temiz tutmak haşerelerin tamamıyla yok olmasını sağlamaz fakat en azından üremelerini engeller. Mutfakta yere dökülen ekmek kırıntıları, şeker ya da şekerli kalıntılar hemen temizlenmeli yoksa bu da haşerelerin üremesine ve evlerin karıncalanmasına sebep olur. Yemeklerin üstü ve mutfaktaki çöp kutusunun ağzı açık bırakılmamalı ve çöpler sık sık boşaltılmalıdır. Eski kıyafetler, gazeteler, çocuk oyuncakları gibi eskimiş ve uzun zamandır temizlenmemiş eşyalar da nemlenerek haşere oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Bu gibi eşyalar sık sık temizlenmeli, tozu alınmalı ve havalandırılmalıdır. Evlerin pervazları, kapı altları, oluşan çatlak ve yarıklar dolgu malzemeleri ile kapatılmalıdır. Musluklar tamir edilmeli ve tezgahın üstü ıslak bırakılmamalıdır. Pazardan ya da marketten alınan sebze ve meyveler üstünde böcek olması ihtimaline karşın bol su ile yıkanarak dolaba kaldırılmalıdır. Haşereler acı biber, tarçın, biber yağı, kekik, lavanta, tebeşir ve sabun gibi maddeleri sevmezler. Bu nedenle bu tarz baharatlar kapakları açık bırakılıp evin köşelerine konulabilir. Banyoda ise havluların arasına hem hoş koku vermesi hem de böcekleri uzak tutması için sabun konulmalıdır.

 

Haşere Kovucu Ürün Önerileri

 

Haşere kovucular arasında pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Alotrap, Eczacıbaşı, Florame, Mosquitno, Nocicept, Nurse Harveys ve Raid gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.