750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
84 Ürün

Cinsel Sağlık Nedir? Cinsel Sağlığın Önemi

 

Cinsel sağlık, fiziksel, psikolojik ve sosyokültürel açıdan iyi olma hali ve bu durumun devamlılığının sağlanması olarak tanımlanmaktadır. Cinsel açıdan sağlıklı yetişkinler, kendi vücutlarının değerini bilen, kendi davranışları için sorumluluk alabilen, saygı çerçevesinde her iki cinsiyetle iletişim kurabilen ve kendi değerleri ile tutarlı kişilerdir. Cinsel sağlık, toplumu en çok ilgilendiren sağlık sorunlarından biridir çünkü insanları en çok mutsuz eden sorunların başında cinsel sorunlar gelmektedir. Cinsel sağlığın bozulması, fiziksel sağlığın, ruhsal sağlığın ve aile sağlığının bozulması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.

 

Cinsel Sağlığı Etkileyen Faktörler

 

Cinsel birliktelik partnere karşı saygı, sevgi ve güven içerisinde yürütülmelidir. Açık iletişim ve partnerini anlama normal bir ilişkide çok önemli olduğu gibi cinsel birlikteliklerde de çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Cinsel birliktelik yaşarken ideal ortam oluşturmak ve utanç duygusundan kurtulmak gibi durumlar da cinsel sağlığı ilgilendiren önemli durumlardır. Yaşamın her anında olduğu gibi gelişme ve büyüme dönemlerinde cinsiyet ayrımcılığı, cinsellikle ilgili yanlış ya da eksik bilgilendirilme ve sorumluluk alınabileceğinden emin olunmadan cinsel ilişkiye girmek cinsel sağlığı psikolojik yönden etkilemektedir. Korunmasız ilişki sonucunda bulaşan hastalıklar ise cinsel sağlığı fiziksel açıdan etkilemektedir. Her iki duruma da cinsel sağlık açısından oldukça dikkat edilmelidir.

 

Cinsel Sağlığı Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Cinsel sağlığın korunmadığı durumlarda çeşitli rahatsızlıklara yakalanma olasılığı yüksektir. Bu hastalıklara yakalanma durumunda uzun vadede yaşam kalitesi düşmekte ve hatta bazı durumlarda ölüme bile yol açmaktadır. Bu nedenle cinsel sağlığı korumak için alınması gereken önlemler vardır. Cinsel ilişkiye girmeden önce çiftler mutlaka korunmalıdır. Eğer çiftler korunmak istemiyorsa o halde cinsel sağlık için testler yaptırılması doğru olacaktır. Partnerlerin herhangi birinde bir hastalık olmadığından emin olunmalıdır. Düzenli bir cinsel hayatı olan bireylerin yılda bir kez mutlaka kontrole gitmeleri gerekmektedir. Özellikle kadınlar genital bölge hijyenine dikkat etmelidir. Vajinal floranın bozulması bakteriyel pek çok hastalığın oluşmasına sebep olmaktadır. Mecbur kalınmadıkça umumi tuvaletler kullanılmamalıdır. Kullanmak zorunda kalınsa dahi yeterli hijyen sağlanmaya çalışılmalıdır. Lavabo ve tuvalet gibi yerler bakterilerin en çok ürediği alanlardır. Özellikle regl dönemindeki kadınlar mikroplara açık oldukları için daha çok dikkat etmelidir.

 

Cinsel Sağlık Ürün Önerileri

 

Cinsel sağlık konusunda pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Big Kit, Black Berry, Blue Well, Cumlaude Lab, Dnmt, Doc Johnson, Durex, Fortest, Gvyna Pharma, Okey, Orkid ve Stop gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.