750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
44 Ürün

Burun Tıkanıklığı Nedir?

 

Solunum sisteminin başlangıç noktası ve içeri giren havanın akciğerlere ulaşmadan önce ısıtıldığı, nemlendiği ve temizlendiği organ olan burnun bazı faktörlere bağlı görevini yerine getirememesine burun tıkanıklığı denilmektedir. Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştıran ve kaliteli bir gün ya da uyku süreci geçirmeyi imkansız kılan bir rahatsızlıktır. Koku alamama, nefes alıp vermenin zorlaşması gibi durumlar da burun tıkanıklığının bir sonucudur. Burun tıkanıklığı sorununun giderilmesi için burun açıcı ürünler kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak sorun bu ürünlerle de çözülmüyor ya da sürekli tekrar ediyorsa bu durumda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

 

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

 

Burun tıkanıklığının nedenleri arasında pek çok faktör bulunmaktadır. Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve alerjik enfeksiyonlar gibi durumlar burun tıkanıklığına yol açan en büyük nedenler arasında yer almaktadır. Ayrıca araba egzozu ve hava kirliliği kaynaklı durumlar da burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Burun tıkanıklığının başlıca nedenleri arasında; sinüzit, nazal septum deviasyonu, burun eti, konka şişmeleri, saman nezlesi, alkol, sahip olunan alerjiler, nezle, soğuk algınlığı, mevsim geçişleri, baharatlı yemekler, burunda yabancı cisim, hormonal değişiklikler, grip, alerjik olmayan rinit, yüksek tansiyon, burun polipleri, mesleki astım, gebelik, uyku apnesi ve tiroid bozuklukları sıralanmaktadır. Burun tıkanıklığının bir diğer nedeni de alerjik reaksiyonlardır. Özellikle polen alerjisi en sık rastlanılan durumdur. Bu nedenle polen alerjisi olanların polenlerin aktif olduğu mevsimlerde kapı ve pencerelerini olabildiğince kapalı tutmaları gerekmektedir. Klimaların filtreleri düzenli olarak değiştirilmelidir. Kuru ve rüzgarlı havalarda mümkün olduğunca evde kalınmalıdır. Bu gibi önlemler alerjik reaksiyona bağlı burun tıkanıklığı sorununu en aza indirecektir.

 

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

 

Evdeki doğal yöntemlerle burun tıkanıklığına çare bulmak mümkün. Zencefil, nane, tarçın, zerdeçal gibi bitki çaylarının tüketilmesi burun tıkanıklığına iyi gelmektedir Sigara kullanımı ya da pasif içicilik de burun tıkanıklığının nedenlerindendir. Bu nedenle sigara içilen ortamlardan da olabildiğince uzak durulmalıdır. Tuzlu su da burun tıkanıklığı sorunu için birebir. Denize girerek ya da bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz atıp onu buruna çekerek de burun tıkanıklığının önüne geçilebilir. Burun mukozasını nemli tutarak da burun tıkanıklığına engel olunabilir. Bu nedenle bol su tüketilmelidir. Klimalı ya da kaloriferli ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Çünkü bu gibi ortamlar burun içi kuruluğuna neden olur.

 

Burun Açıcı Ürün Önerileri

 

Burun açıcılar arasında pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Abfen, Bruno, Burnixa, Geoxyn, Gifrer, Humer, İmuneksfarma, Nasorinse, Nurse Harvey’s, Otrinatura, Quixx, Sinomarin, Sterimar, Vicks ve Xlear gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.