750 TL ve Üzeri Alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!
Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
5 Ürün

Bit ve Sirke Nedir?

 

Bitler, saç derisinde kaşıntıya neden olan küçük parazitlerdir ve saç derisinde dolaşarak bit sirkesi adı verilen yumurtaların oluşmasına sebep olur. Bu durumda saç derisinde sürekli bir kaşıntı meydana gelir. Bitler, en çok çocuklarda oluşan ve gözle görülebilen parazitlerdir. En çok görüldükleri yerler ise başın üst ve yan kısımları ile kulak arkalarıdır. Bit ve sirke çok çabuk üreyebilen canlılar olduğu için fark edildiği andan itibaren öldürmek gerekmektedir. Bit ve sirkeleri öldürmek için doğal çözümlerin yanı sıra en etkili yöntem bit ve sirke ürünleri kullanmaktır.

 

Bit ve Sirke Nasıl Anlaşılır?

 

Bit ve sirkeler gözle görülebilen varlıklar olduğu için tespit edilmesi kolaydır. Bitler kafa derisi üzerinde hızlıca hareket ettikleri için tespit etmekte zorlanılabilir ancak bıraktıkları yumurtalar görünür. Bu yumurtaların renkleri beyaz olur ve saç derisine yapışmış durumdadır. Saç derisine yapışmış oldukları için de saçtan çekilmeye çalışıldığında kepek gibi hemen ele gelmezler. Boyutları ise susam tanesinden biraz daha küçüktür. Eğer yumurtalar sarımsı ise bitler henüz yumurtadan çıkmamış demektir fakat açık gri ya da beyazlarsa bitler yumurtadan çıkmıştır. Bit yumurtaları kafa derisine yerleştikten sonra bitler yaklaşık 1 ya da 2 hafta sonra yumurtadan çıkar. Kafadaki bitlerin görülmesi için saç diplerine iyice bakılmalıdır, uzaktan belli olan canlılar değillerdir ancak kafa derisinde gezdikleri için kaşıntı yaparlar. Eğer saç temizken bile kaşınıyorsa mutlaka bit kontrolü yapılmalıdır.

 

Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir?

 

Bit ve sirkeyi temizlemek için pek çok doğal yöntem bulunmaktadır. Saça zeytinyağı veya beyaz sirke sürüp bekletmek; mayonez, hindistan cevizi yağı ya da gaz yağı sürmek gibi pek çok yöntem vardır. Ancak bu yöntemler saçtaki bit ve sirkeyi temizlese de tekrarlamaması için koruma sağlamaz. Bu nedenle bit ve sirke sorunu olan insanlar özel olarak hazırlanmış bit ve sirke şampuanlarını tercih etmelidir. Bit ve sirkeyi temizlemek ve tekrar oluşmasını engellemek için en etkili yöntem bu tarz şampuanlardır. Bit ve sirke şampuanlarının kullanım talimatları ise üründen ürüne değişmektedir. Bu nedenle her ürünün kullanma talimatı dikkatlice okunmalıdır. Ancak her ürün kullanıldıktan sonra saçlardaki ölü bitler sıkı bir tarak yardımıyla temizlenmelidir.

 

Bit ve Sirke Ürün Önerileri

 

Bit ve sirke konusunda pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Bit Tokası, Lice ve Paranit gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.